Olsztyńskie Noce Bluesowe to jeden z najstarszych

i najpopularniejszych festiwali bluesowych w Polsce. Istnieje od 1984 roku i od początku kreuje muzyczną historię bluesowego grania w naszym kraju.

To właśnie olsztyńskie sceny gościły najznakomitszych artystów bluesowych z różnych stron świata. Niejednokrotnie

festiwal gwarantował publiczności rzadką możliwość zobaczenia i usłyszenia światowych gwiazd,

które do tej pory nie zawitały

na nasze rodzime sceny.

O festiwalu

Olsztyńskie Noce Bluesowe 23.
Międzynarodowy Festiwal

© MOK Olsztyn                                                                              webmaster@mok.olsztyn.pl

stat4u
Główna Artyści Dobranocki Bluesowe Archiwum
Logo MOK Olsztyn Link MOK Olsztyn Plakat XXIV ONB

Diunna Greenleaf & Blue Mercy (USA)


Wychowała się w samym sercu Teksasu. Przesiąknięta twórczością Koko Taylor, Arethy Franklin, Rosetty Thorpe, Sama Cooke’a i Charlesa Browna stworzyła własny, niepowtarzalny styl. Jak nikt inny z gracją łączy tradycyjny blues z elegancją jazzu i lekkością gospel. Mowa oczywiście o Diunnie Greenleaf, która wraz z zespołem Blue Mercy wystąpiła podczas 23. edycji Olsztyńskich Nocy Bluesowych!

Diunna to postać doskonale znana fanom bluesa, nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Swój talent niejednokrotnie prezentowała w Europie, i to na najbardziej prestiżowych festiwalach, jak szwajcarskie Blues Festival Lugano i Bernie Jazz Festival czy francuski Cahors Blues Festival. W jednym tylko sezonie, w 2012 roku, z swoim zespołem Blue Mercy odwiedziła Kanadę, Włochy, Szwajcarię i wiele innych europejskich, a także azjatyckich krajów. Prężnie rozwijająca się kariera muzyczna błyskawicznie przyniosła jej mnóstwo nominacji i nagród, w tym m.in. nagrodę Blues Music Awards dla najlepszego debiutu w 2008 roku oraz dwie nominacje w 2012 roku. Jej najnowszy album „Trying To Hold On” w mgnieniu oka wspiął się na szczyt zestawień rozgłośni i magazynów bluesowych, nie tylko w USA, ale również w Wielkiej Brytanii, Francji czy Australii. 8 maja br. otrzymała Koko Taylor Award (Traditional Blues Female) podczas 35. rozdania Blues Music Awards!

Muzyczne zaangażowanie Greenleaf to nie tylko studio nagraniowe i sceny prestiżowych klubów i festiwali. Przez trzy lata pełniła rolę prezesa Houston Blues Society, będąc zarazem pierwszą kobietą na tym stanowisku. Jest też współzałożycielką towarzystwa Friends Of Blues Montgomery County. Jednak Diunna to przede wszystkim artystka z pierwszej ligi światowego bluesa, o czym było można się przekonać podczas pierwszego w Polsce, olsztyńskiego koncertu. Potężny głos, gracja i mnóstwo ekspresji to jej najsilniejsze atrybuty. Olsztyńskie Noce Bluesowe były kolejną legendarną sceną, na której przyszło jej wystąpić. Bez wątpienia był to wyśmienity koncert.