Olsztyńskie Noce Bluesowe to jeden z najstarszych

i najpopularniejszych festiwali bluesowych w Polsce. Istnieje od 1984 roku i od początku kreuje muzyczną historię bluesowego grania w naszym kraju.

To właśnie olsztyńskie sceny gościły najznakomitszych artystów bluesowych z różnych stron świata. Niejednokrotnie

festiwal gwarantował publiczności rzadką możliwość zobaczenia i usłyszenia światowych gwiazd,

które do tej pory nie zawitały

na nasze rodzime sceny.

O festiwalu

Olsztyńskie Noce Bluesowe 23.
Międzynarodowy Festiwal

© MOK Olsztyn                                                                              webmaster@mok.olsztyn.pl

stat4u
Główna Artyści Dobranocki Bluesowe Archiwum
Logo MOK Olsztyn Link MOK Olsztyn Plakat XXIV ONB

Eugene „Hideaway” Bridges & The Little Big Horns (USA/UK)


Wychowany w Teksasie i Luizjanie Eugene „Hideaway” Bridges, swój muzyczny talent niewątpliwie odziedziczył po ojcu, gitarzyście Slimie „Hideaway” Bridgesie, z którym występował na scenie jeszcze jako dziecko. Współpracował też z bratem, tworząc wraz z nim grupę gospel o nazwie The Bridges Brothers. Zamiłowanie do muzyki kościelnej słychać także w kolejnym, założonym przez niego zespole – The Five Stars. Jednak świat usłyszał o nim dopiero dzięki Eugene „Hideaway” Mosty Band i solowym występom, z którym odwiedził nie tylko w amerykańskie kluby, ale i te, położone po drugiej stronie Atlantyku. We Francji czy Wielkiej Brytanii stał się bardzo popularny, co odbiło się na zestawieniach czołowych magazynów bluesowych obu krajów. Po niepodważalnym sukcesie koncertowym brytyjskie wytwórnie zainteresowały się muzykiem, dostrzegając w nim niezwykły muzyczny potencjał. Bridges błyskawicznie podpisał kontrakt z Armadillo Records, po czym wyruszył w trasę po Australii i Nowej Zelandii, gdzie podbił serca publiczności.

Trzeci album Bridgesa – „Jump The Joint” – w 2003 roku nominowano do Cammy Music Awards w trzech kategoriach. Zaś kolejne – „Eugene ‘Hideaway’ Bridges” z 2007 roku, „Live In San Antonio” z 2009 roku i „Live In San Antonio” wydany dwa lata później – były nominowane aż siedmiokrotnie do Blues Music Awards! Nagrody powszechnie uznawanej za najważniejszą w bluesowym światku. Jego ostatni krążek z zeszłego roku – „Roots And Vines” – łączy trzynaście autorskich utworów i cztery covery. Począwszy od tradycyjnych pieśni, których jako chłopiec nauczył się w kościele, po piosenki o swoim życiu, podróżach i niejednokrotnie utraconej miłości. Szczerze, lecz nie bez charyzmy, o czym można było się przekonać podczas festiwalu. Na scenie głównej Bridgesa wsparł muzycznie The Little Big Horns – oryginalny brytyjski zespół, dla którego wykwintna mieszanka funku, jazzu i soulu z bluesem to chleb powszedni.