Olsztyńskie Noce Bluesowe to jeden z najstarszych

i najpopularniejszych festiwali bluesowych w Polsce. Istnieje od 1984 roku i od początku kreuje muzyczną historię bluesowego grania w naszym kraju.

To właśnie olsztyńskie sceny gościły najznakomitszych artystów bluesowych z różnych stron świata. Niejednokrotnie

festiwal gwarantował publiczności rzadką możliwość zobaczenia i usłyszenia światowych gwiazd,

które do tej pory nie zawitały

na nasze rodzime sceny.

O festiwalu

Olsztyńskie Noce Bluesowe 23.
Międzynarodowy Festiwal

© MOK Olsztyn                                                                              webmaster@mok.olsztyn.pl

stat4u
Główna Artyści Dobranocki Bluesowe Archiwum
Logo MOK Olsztyn Link MOK Olsztyn Plakat XXIV ONB

Mud Morganfield with a special guest Ian Siegal (USA/UK)


Mud Morganfield to syn legendarnego Muddy Watersa, najjaśniejszej gwiazdy chicagowskiego bluesa, inspiratora takich tytanów muzycznych jak Jimi Hendrix, Jeff Beck czy Eric Clapton. To od jego utworu swoja nazwę przyjęli muzycy The Rolling Stones! Podczas koncertu w Amfiteatrze im. Czesława Niemena Morganfield zagrał zarówno przeboje z repertuaru ojca, jak i własne, równie porywające kompozycje. Gościem specjalnym był zaś Ian Siegal, wybitny gitarzysta, którego muzykę nie sposób zaszufladkować. Wspólny występ najjaśniejszych gwiazd współczesnego bluesa sprawił, że tegoroczne Olsztyńskie Noce Bluesowe pozostaną w pamięci na długo!

Mud urodził się w Chicago w 1954 roku. Choć dorastał wśród największych osobistości amerykańskiego bluesa, na własną karierę muzyczną zdecydował się niedawno. „Zacząłem śpiewać, by pokazać światu, że mój ojciec pozostawił we mnie swój twórczy ślad. Możliwość podtrzymywania jego muzyki wiecznie żywej wiele dla mnie znaczy” – zwierza się muzyk. Jego pierwsza płyta „Fall Waters Fall” z własnym, oryginalnym materiałem pozwoliła mu zabłysnąć. Jednak dopiero kolejna, nagrana w 2008 roku „Mud Morganfield & The Dirty Aces – Live", wyniosła go do pierwszej ligi światowego bluesa, czego dowodem są liczne nagrody i nominacje, w tym m.in. nominacja do prestiżowych Chicago Blues Awards w kategorii najlepszy artysta oraz w pełni wyprzedane trasy koncertowe i bardzo pochlebne recenzje, także w europejskich mediach. Stanowiące dziś kanon gatunku piosenki Watersa nabrały nowego wymiaru. Jego fani i współpracownicy są zgodni – zobaczyć Morganfielda na scenie, to jak zobaczyć ducha samego mistrza!

Niewielu jest artystów, których rozpoznać można po pierwszych dźwiękach. Z pewnością należy do nich Ian Siegal, który wystąpił u boku Morganfielda podczas lipcowego koncertu. Jego muzyka to wysmakowana mieszanka południowego bluesa z domieszką rocka, folku i rhythm & bluesa lat 60. „Wyobraźcie sobie hybrydę Howlin’ Wolfa i Toma Waitsa, a otrzymacie Iana Siegala” – napisał jeden z dziennikarzy prestiżowego magazynu „Blues Revue”. Kariera Iana w Wielkiej Brytanii z powodzeniem toczyła się już w latach 90. Do dziś cieszy się tam mianem jednego z najwybitniejszych muzyków bluesowych, o czym świadczą liczne nominacje i nagrody, m.in. prestiżowa British Blues Awards. Sławę przyniosły mu zwłaszcza eklektyczne, wyśmienite albumy „Swagger” i „A Bigger Plate Of Meat & Potatoes”. Sukcesy nagraniowe i koncertowe sprawiły, że również za oceanem zaczęto zauważać wyjątkowość jego twórczości. Niedługo potem, także z zespołem The Mississippi Mudbloods, podbił ojczyznę bluesa… Bez wątpienia muzycy podbili także serca olsztyńskiej publiczności.