Olsztyńskie Noce Bluesowe to jeden z najstarszych

i najpopularniejszych festiwali bluesowych w Polsce. Istnieje od 1984 roku i od początku kreuje muzyczną historię bluesowego grania w naszym kraju.

To właśnie olsztyńskie sceny gościły najznakomitszych artystów bluesowych z różnych stron świata. Niejednokrotnie

festiwal gwarantował publiczności rzadką możliwość zobaczenia i usłyszenia światowych gwiazd,

które do tej pory nie zawitały

na nasze rodzime sceny.

O festiwalu

Olsztyńskie Noce Bluesowe 23.
Międzynarodowy Festiwal

© MOK Olsztyn                                                                              webmaster@mok.olsztyn.pl

stat4u
Główna Artyści Dobranocki Bluesowe Archiwum
Logo MOK Olsztyn Link MOK Olsztyn Plakat XXIV ONB

Thorbjørn Risager & The Black Tornado (DK)


Pochodzą z Danii. W marcu ukazał się ich nowy, ósmy już album pt. „Too Many Roads”. Doceniony przez recenzentów, powiew świeżości we współczesnej muzyce bluesowej, porywający krążek, który po prostu trzeba poznać. Olsztynianie mieli okazję usłyszeć go na żywo podczas Olsztyńskich Nocy Bluesowych! Thorbjørn Risager i jego sześcioosobowy zespół The Black Tornado byli bowiem gwiazdami tegorocznej edycji festiwalu.

Thorbjørn, muzyk uważany za jednego najzdolniejszych duńskich bluesmanów, urodził się w 1971 roku. To artysta, którego zainteresowania ukierunkowane są przede wszystkim na blues, ale również na rock, jazz i soul. Studiował w prestiżowym Rytmisk Musikkonservatorium w Kopenhadze. Jak sam przyznaje, największy wpływ na jego twórczość mieli Ray Charles i B.B. King. Wspaniały głos lidera i ambitny, choć łatwo wpadający w ucho repertuar sprawiają, że zespół wciąż odnosi sukcesy, nie tylko w ojczyźnie. Band gra około stu koncertów rocznie na całym świecie! Występ w Amfiteatrze im. Czesława Niemna będzie kolejnym w ramach strasy koncertowej, promującej nową płytę. Zdaniem artysty najlepszej, jaką kiedykolwiek nagrali! Mocne utwory, w których blues, rock i soul przenikają się wzajemnie, charyzma i energia… To wszystko na początku lipca!