Olsztyńskie Noce Bluesowe to jeden z najstarszych

i najpopularniejszych festiwali bluesowych w Polsce. Istnieje od 1984 roku i od początku kreuje muzyczną historię bluesowego grania w naszym kraju.

To właśnie olsztyńskie sceny gościły najznakomitszych artystów bluesowych z różnych stron świata. Niejednokrotnie

festiwal gwarantował publiczności rzadką możliwość zobaczenia i usłyszenia światowych gwiazd,

które do tej pory nie zawitały

na nasze rodzime sceny.

O festiwalu

Międzynarodowy Festiwal
Olsztyńskie Noce Bluesowe 22 english webside Plakat 22. ONB
Główna Artyści Dobranocki Bluesowe Archiwum

© MOK Olsztyn                                       Dyrektor: Marek Marcinkowski                                          webmaster@mok.olsztyn.pl

stat4u
Logo MOK Olsztyn Link MOK Olsztyn

Ana Popovic & The Mo’Better Love Band (USA)


Zaczęła grać na gitarze, gdy miała piętnaście lat. W środowisku bluesowym nazywana jest kobiecym wcieleniem Jimiego Hendrixa. Ana Popovic, jedna z najbardziej znanych kobiet w bluesie, po latach ciężkiej pracy zdołała stanąć na jednej scenie z najjaśniejszymi gwiazdami bluesowego świata. W ciągu ostatnich trzech lat, wydając przełomowe krążki „Blind For Love” i znakomity „Unconditional”, dała niezaprzeczalny dowód swojej dojrzałości artystycznej. Jako powiew świeżości gościła u nas podczas Olsztyńskich Nocy Bluesowych w 2007 roku. Tym razem odwiedziła nas po raz drugi, już jako odmieniona, doświadczona i po prostu lepsza artystka.

Ana urodziła się w 1976 roku w Belgradzie. – Kiedy miałam 13 lat, mój ojciec przywiózł kasetę video z koncertem Erica Claptona. Pomyślałam wtedy, że to niezły sposób na życie – być muzykiem – wspomina. W wieku 19 lat występowała już w zespole Hush, serwując publiczności znakomity rhythm and blues, także z wpływami funku i soulu. Jednak dopiero kariera solowa przyniosła jej światową sławę. Ta zaczęła się w 2000 roku wraz z wydaniem pierwszego krążka zatytułowanego „Hush!”. Jego produkcji, tak jak kolejnego, podjął się sam Jim Gaines, który współpracował wcześniej m.in. z Carlosem Santaną czy Johnem Lee Hookerem. Następne albumy – „Comfort To The Soul” (2003), „Still Making History” (2007) oraz wydany dwa lata wcześniej koncertowy „Ana!” – zachwyciły publiczność i krytyków muzyczną wrażliwością, nieprzeciętnym wyczuciem rytmu, swoistą mieszanką bluesa, rocka, soulu i jazzu, wzmacniając silną już pozycję młodej Serbki na światowej scenie bluesa.

Nagrane w kolejnych latach płyty „Blind For Love” (2009) i „Unconditional” (2011) to już inna Ana Popovic – pewna siebie, w pełni dojrzała artystka. Doskonałość i popularność krążków potwierdzają pierwsze miejsca na amerykańskich listach Billboard Blues. Na szczególną uwagę zasługuje jednak longplay „Unconditional”. Na pełnym gitarowych solówek i nieprzeciętnych tekstów albumie można usłyszeć także niecodziennych gości: Sonny’ego Landretha oraz odpowiedzialnego za świetny popis na harmonijce Jasona Ricci’ego. – Marzyłam o nagraniu albumu, z którego będę absolutnie zadowolona. A jestem bardzo zadowolona z „Unconditional” i sądzę, że ma on świetne zadatki, by stać się wspaniałym i dobrze ocenianym krążkiem – zwierza się Ana, podsumowując krótko: –  Jestem bardzo krytyczna w stosunku do swojej twórczości, więc jeśli mnie coś satysfakcjonuje, to znaczy, że musi być dobre.

Ana ma na swoim koncie kilka prestiżowych nagród i aż 14 nominacji, a wśród nich m.in. do Blues Music Award, Living Blues Awards, Jammie Awards, British Blues Awards oraz Blues Matters Awards. W tym roku otrzymała zaproszenie na tak prestiżowe festiwale, jak niemiecki Gaildorfer Bluesfest czy amerykańskie New Orleans Jazz Fest i Legendary Rhythm & Blues Cruise. 6 lipca ponownie wystąpi podczas Olsztyńskich Nocy Bluesowych, jednak tym razem wspierana przez genialny The Mo’Better Love Band! W skład grupy wchodzi ośmiu wybitnych muzyków, m.in. saksofonista Kirk Smothers i perkusista Tony Coleman, którzy mogą poszczycić się zarówno koncertową, jak i studyjną współpracą z wieloma światowymi sławami. Wśród nich warto wymienić B.B. Kinga, Otisa Clay’a, Buddy’ego Guy’a czy Cyndi Lauper. Już sama Ana cudownie prezentuje się na scenie. W Olsztynie wystąpiła ponadto w doborowym towarzystwie, ze zdecydowanie lepszym repertuarem (16 kwietnia ukazał się nowy album zatytułowany „Can You Stand The Heat”!), wyraźniejszą charyzmą i jeszcze większą rzeszą fanów, których liczba, proporcjonalna do liczby sprzedanych na całym świecie płyt, jest najlepszym dowodem na to, że Ana Popovic to dziś solidna marka. Jedna z największych gwiazd współczesnego bluesa!